Doradztwo zawodowe
Aneta Makowska
Prezentacja_Szkoly_Ponadpodstawowe_w_Stargardzie(1).ppt
POJĘCIA W DORADZTWIE ZAWODOWYM
DORADZTWO ZAWODOWE – proces wspierania osób w osiągnięciu lepszego zrozumienia samego siebie w odniesieniu do rodzaju pracy i środowiska pracy, w odniesieniu do wyboru właściwego zawodu, zmiany zatrudnienia oraz właściwego dostosowania zawodowego. Jego celem jest zapoznanie osoby radzącej się z: jej możliwościami i zainteresowaniami, możliwościami zawodowymi na rynku pracy, warunkami ekonomicznymi określonych prac i zawodów, przeciwwskazaniami i szczególnymi wymaganiami z punktu widzenia minimalnego i najlepszego poziomu dostosowania zawodowego, sposobami poszukiwania pracy, sposobami kontaktowania się z pracodawcą.
DORADCA ZAWODOWY – osoba udzielająca pomocy w planowaniu i rozwoju kariery zawodowej, w wyborze odpowiedniego poziomu i kierunku dalszego kształcenia, a także odpowiedniego zawodu i miejsca zatrudnienia, stosując indywidualne i grupowe metody sprzyjające samopoznaniu i nabywaniu wiedzy o świecie zawodów. Współpracuje z pracodawcami w doborze kandydatów do pracy, publicznymi służbami zatrudnienia, innymi instytucjami rynku pracy oraz organizatorami kształcenia i szkolenia zawodowego.
PORADNICTWO ZAWODOWE – działalność polegająca na udzielaniu młodzieży i dorosłym porad i pomocy w znalezieniu pracy, wyborze zawodu lub jego zmianie, a także kierunku kształcenia zawodowego, z uwzględnieniem możliwości psychofizycznych jednostki, jej sytuacji życiowej oraz aktualnych potrzeb rynku pracy. W przypadku młodzieży poradnictwo zawodowe to preorientacja zawodowa, która odbywa się w szkołach oraz poradniach psychologiczno – pedagogicznych.
PREORIENTACJA ZAWODOWA – wstępny etap poradnictwa zawodowego polegający na zaznajamianiu młodzieży: z właściwościami różnych zawodów oraz wymaganiami, jakie trzeba spełniać, aby można było je wykonywać; ze strukturą szkolnictwa zawodowego, rodzajami szkół zawodowych oraz możliwościami nauki zawodu; z aktualnym i perspektywicznym zapotrzebowaniem rynku pracy na poszczególne zawody oraz ich znaczeniem dla gospodarki narodowej; a także na kształtowaniu u młodzieży pozytywnego stosunku do pracy (Kupisiewicz, Kupisiewicz 2009).
ZAWÓD - wewnętrznie spójny system czynności wymagający określonych kwalifikacji, wykonywanych w uregulowany sposób, stanowiący podstawę utrzymania i zapewniający pozycję w społeczeństwie.(po. J. Szczepański).
ZAINTERESOWANIA ZAWODOWE – utrzymująca się tendencja do poznawania, obserwowania jakiegoś obszaru rzeczywistości, który wiąże się z odpowiednimi rodzajami pracy zawodowej. Pracę marynarza, kierowcy, lekarza lub lotnika wybierają osoby, które są zainteresowane taką właśnie działalnością. Do odkrycia zainteresowań zawodowych służą odpowiednie kwestionariusze i inwentarze osobowości, na podstawie których można z pewnym prawdopodobieństwem orzekać o zawodach odpowiadających zainteresowaniom badanego uznawanych za atrakcyjne i cieszących się wysokim prestiżem.
PRZYDATNE LINKI W DORADZTWIE ZAWODOWYM
Mapa karier
Tu znajdziesz informacje o 400 zawodach!
https://mapakarier.org/
- programy doradztwa zawodowego (dla dzieci i młodzieży w różnym wieku) i WSDZ,
- scenariusze zajęć,
- filmy o zawodach,
- wyszukiwarka szkół i placówek,
- rozporządzenia w sprawie doradztwa zawodowego,
- publikacje,
- akty prawne dotyczące klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego,
- publikacje: e-Gazetki o zawodach,
- informator o zawodach szkolnictwa zawodowego,
- poradniki metodyczne dla nauczycieli w zakresie doradztwa zawodowego,
- broszury dla rodziców,
- klasyfikacja zawodów szkolnictwa zawodowego,
- opisy obszarów i zawodów,
- psychotesty.
www.kwalifikacje.gov. pl - ZSK
- informacje o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji,
- Polska Rama Kwalifikacji,
- publikacje.
- informator o zawodach,
- nowe zawody,
- kwestionariusze zainteresowań,
- testy predyspozycji zawodowych.
ROK SZKOLNY 2024/2025
Zajęcia z doradztwa zawodowego w klasie 7c
Jacy jesteśmy? Jak nas widzą inni?
Celem zajęć było dowiedzieć się jak najwięcej o sobie.
Jednym z zadań było przyklejenie sobie wzajemnie na plecach czystej kartki. Ustawiają się w kręgu i przesuwając się kolejno, anonimowo kończą początek zdań, pisząc na kartkach swoich kolegów/ koleżanek ciąg dalszy zdań.
ROK SZKOLNY 2023/2024
Rekrutacja co należy o niej wiedzieć - terminy
W roku 2024 rekrutacja odbywa się do czteroletniego liceum, pięcioletniego technikum lub trzyletniej szkoły branżowej pierwszego stopnia.
7 rzeczy, które musisz wiedzieć, by nie zgubić się w gąszczu dat.
Dwa etapy
Rekrutacja co roku odbywa się w dwóch etapach zasadniczym i uzupełniającym. Jeśli komuś nie udało się dostać do żadnej z wybranych szkół w terminie zasadniczym, ma jeszcze szansę w rekrutacji uzupełniającej (od 19 lipca), choć wtedy dostępnych będzie już mniej miejsc i to raczej w szkołach mało obleganych przez kandydatów. Rekrutacja uzupełniająca odbywa się według takich samych reguł jak zasadnicza, choć na złożenie wniosku, zdanie dodatkowego testu, potwierdzenie woli uczęszczania do klasy jest mniej czasu.
Jednolite terminy
Zwykle harmonogram rekrutacji ustalany jest przez kuratorów oświaty, a to oznacza, że w każdym z województw obowiązuje nieco inny terminarz. W 2024, podobnie jak rok wcześniej harmonogram został opracowany według jednolitego harmonogramu dla całego kraju. Aktualny harmonogram przewiduje początek składania wniosków na 10 maja. Czas na to jest do 14czerwca, z wyjątkiem tych klas i szkół, do których zdaje się jeszcze dodatkowe egzaminy - w tym przypadku należy złożyć wniosek najdalej do 23maja, do godziny 15.00.
Dodatkowy egzamin
Uczniowie, którzy chcą dostać się do klas sportowych, dwujęzycznych lub innych, w których wymagane są specjalne predyspozycje, dodatkowo zdają sprawdziany predyspozycyjne. W 2024 roku sprawdziany te odbędą się pomiędzy 27.05 – 10.06 .
Dokładne terminy tych sprawdzianów ustalają dyrektorzy szkół. "Zapasowy" termin dla uczniów, którzy z ważnych przyczyn nie mogli wziąć udziału w sprawdzianie, dyrektor szkoły wyznacza w okresie do 2 lipca.
Wizyta w szkole
Wniosek o przyjęcie do szkoły można wygenerować w elektronicznym systemie rekrutacji lub wypełnić w formie papierowej - zależnie od tego, jaki system obowiązuje w danej jednostce samorządowej. Dotychczas wniosek trzeba było złożyć w formie papierowej do szkoły pierwszego wyboru. Zgodnie z informacjami Ministerstwa Edukacji Narodowej w 2024 roku składanie dokumentów jest możliwe drogą elektroniczną.
Ważna kolejność
W zależności od decyzji jednostki samorządu terytorialnego uczniowie mogą zdecydować się na różną liczbę szkół. Wpisują je do wniosku w kolejności od tej klasy i szkoły, którą są najbardziej zainteresowani po tę, która interesuje ich najmniej. Kolejność ma duże znaczenie. Kandydat dostanie się do tej klasy, do której ma wystarczającą liczbę punktów, ale klasy będą rozpatrywane zgodnie z kolejnością podaną we wniosku. Jeśli kandydat ma 140 punktów, a we wniosku wymieni po kolei klasy do których trzeba mieć 90, 120, 130 punktów, zostanie przez system przydzielony do pierwszej wymienionej (czyli tej stojącej otworem już dla uczniów z 90 punktami).
Kluczowy moment
Po złożeniu wszystkich dokumentów, rozpatrzeniu ich przez komisje rekrutacyjne oraz ustaleniu list kandydatów, którzy znaleźli miejsce w wybranych klasach, szkoły ogłaszają listę osób zakwalifikowanych do przyjęcia i listę tych, którzy się nie zakwalifikowali. W 2024 r. takie informacje będą publikowane 12 lipca w systemach naboru elektronicznego i na stronach internetowych szkół. Nie oznacza to jeszcze listy przyjętych. Między 12 a 17 lipca należy koniecznie potwierdzić wolę uczęszczania do danej szkoły. Dopiero to potwierdzenie pozwala na stworzenie ostatecznej listy przyjętych w danej szkole.
Krótki czas
Na potwierdzenie woli uczęszczania do danej szkoły, podobnie jak na inne działania uwzględnione w harmonogramie, jest wyznaczony czas. Są to terminy nieprzekraczalne, nie można się spóźnić choćby o minutę (w większości terminów przy dacie kończącej kolejny etap widnieje adnotacja, że z formalnościami trzeba się uporać najdalej do godziny 15.00). Niedotrzymanie terminu oznacza, że uczeń traci szansę na dostanie się do wybranej szkoły.
Dokumenty wymagane podczas rekrutacji
1. Podanie (druk z wybranej szkolny) – składać należy od 10 maja 2024 – 14 czerwca 2024 do godz. 15:00
- Dostarczenie kopii świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty - od 21 czerwca 2024 – do 05 lipca 2024 do godz. 15:00
• Dwie fotografie o wymiarach 30-42 mm, podpisane
• Karta zdrowia
• Zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do kształcenia w wybranym zawodzie, wydane przez lekarza medycyny pracy (dokument pobrany w sekretariacie szkoły)
TERMINY REKRUTACJI
od 10 maja 2024 r. do 14czerwca 2024 r. do godz. 15.00 Składanie wniosków o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym
od 21czerwca 2024r. do 05lipca 2024r. do godz. 15.00 Uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o świadectwo ukończenia szkoły oraz o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty do 05 lipca 2024r. Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym
Potwierdzenie przez rodzica kandydata albo kandydata pełnoletniego woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej, a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe − także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu 12 .07 2024- 17.07. do godz. 15.00
Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych 18.07.2024r .Więcej informacji na stronie http://www.kuratorium.szczecin.pl/kuratorium/aktualnosci/terminypostepowania-rekrutacyjnego-na-rok-szkolny-2023-2024
Informacja_dla_rodzicow_klas_VIII_(2).odt
Jaka_szkole_srednia_wybrac_i_jak_zrobic_to_madrze_klasa_VIII.odt
Poznaj_siebie_przed_wyborem_zawodu.pdf
Edu-start_wybieramszkole.eu_ulotka_dla_mlodziezy.pdf
TYDZIEŃ KARIERY
W ramach Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych klasy VII wykonały swoje herby zainteresowań wzięły udział w zajęciach pt. Moje działania, mój sukces! Wykonały ćwiczenie w grupach które polegało na dopasowaniu haseł do odpowiednich kolumny.
Klasy 8 wybrały się na spotkanie integracyjne do Zespołu Szkół nr 5. Celem spotkania było: nawiązywanie współpracy ze szkołami ponadpodstawowymi, zapoznanie z ofertą edukacyjną szkoły.
Wyjście klas 8 w ramach” Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych”
Dnia 24.10.2023r; klasy 8 wybrały się na spotkanie integracyjne do Zespołu Szkół nr 5 z okazji ,, Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych’’. Celem spotkania było: nawiązywanie współpracy ze szkołami ponadpodstawowymi, zapoznanie z ofertą edukacyjną szkoły,
integracja uczniów, rozwijanie w uczniach potrzeby osiągania sukcesów i przełamywania barier, kształtowanie nawyków zdrowego odżywiania się. Uczniowie wysłuchali prelekcji przygotowanej przez uczniów klasy II i III Technikum Żywienia i usług gastronomicznych z której dowiedzieli się jak należy się prawidłowo odżywiać i jak cenne odżywczo i kulinarnie są powszechnie znane warzywa używane w naszej kuchni. Obejrzeli film prezentujący kierunki kształcenia w ZS nr 5 . Wzięli udział w specjalnie przygotowanym poczęstunku w formie szwedzkiego stołu. Spróbowali:
słodziutkie ciasta dyniowo - marchwiowe,wyśmienitą zupę krem z dyni,pieczone dynie, pieczone ziemniaczki.
Kolejnym punktem wyjścia było zwiedzanie szkoły-warsztatów samochodowych, nowoczesnej pracowni komputerowej oraz specjalistycznych pracowni gastronomicznych.
Bardzo dziękujemy za zaproszenie i miłą atmosferę.
ROK SZKOLNY 2022/2023KLASY 4-8PRZEDSZKOLE ORAZ KLAS 1-3
ROK SZKOLNY 2021/2022
Dnia 30.10.2021 w ramach zajęć z orientacji zawodowej w klasie IIIc odbyły się zajęcia pt. „Wędrówki po Mieści Zawodów”. Uczniowie zostali zapoznani ze stroną internetową Mapa Karier. Nauczyciel pokazał dzieciom Miasto zawodów. Wyjaśnił, że w Mieście zawodów – tak jak w prawdziwym świecie – znajduje się bardzo wiele miejsc/budynków, w których pracują różne osoby. Poznały pojęcie pracy oraz jej znaczenie w życiu człowieka. Na koniec zajęć w formie zabawy uczniowie dowiedzieli się jakimi przedmiotami i atrybutami posługują się przedstawiciele różnych zawodów przy wykonywaniu swojej pracy.
Aneta Makowska
Dnia 23.09.2021 w ramach zajęć z orientacji zawodowej w klasie II d, odbyły się zajęcia pt. „Akcesoria zawodowe”. Uczniowie dowiedzieli się jakimi przedmiotami i atrybutami posługują się przedstawiciele różnych zawodów przy wykonywaniu swojej pracy. A następnie ułożyli puzzle z pociętych kawałków papieru.
Aneta Makowska
ROK SZKOLNY 2020/2021
ZAJĘCIA W 2A
Dnia 08.06.2021 w ramach zajęć z orientacji zawodowej w klasie II a, odbyły się zajęcia pt. Akcesoria zawodowe. Uczniowie zostali zapoznani ze stroną internetową Mapa Karier. Nauczyciel pokazał dzieciom Miasto zawodów. Wyjaśnił , że w mieście zawodów – tak jak w prawdziwym świecie – znajduje się bardzo wiele miejsc/budynków, w których pracują różne osoby. Następnie uczniowie podczas zabawy dowiedzieli się jakimi przedmiotami i atrybutami posługują się przedstawiciele różnych zawodów przy wykonywaniu swojej pracy.
Aneta Makowska
Zajęcia z preorientacji zawodowej w grupie OC.
Dnia 20.05.2021 w ramach zajęć z preorientacji zawodowej w grupie OC odbyły się zajęcia pt. „Zawody w moim najbliższym otoczeniu”. Dzieci dowiedziały się jakimi przedmiotami i atrybutami posługują się przedstawiciele różnych zawodów przy wykonywaniu swojej pracy. A następnie ułożyły puzzle z pociętych kawałków papieru dotyczące poznanych zawodów.
Aneta Makowska
ZAJĘCIA W 2B
Dnia 13.05.2021 w ramach zajęć z orientacji zawodowej w klasie II b odbyły się zajęcia pt. Akcesoria zawodowe. Uczniowie zostali zapoznani ze stroną internetową Mapa Karier.
Nauczyciel pokazał dzieciom Miasto zawodów. Wyjaśnił , że w Mieście zawodów – tak jak w prawdziwym świecie – znajduje się bardzo wiele miejsc/budynków, w których pracują różne osoby.
Następnie uczniowie podczas zabawy dowiedzieli się jakimi przedmiotami i atrybutami posługują się przedstawiciele różnych zawodów przy wykonywaniu swojej pracy.
Aneta Makowska
ZAJĘCIA W 1B
Dnia 10.05.2021 w ramach zajęć z orientacji zawodowej w klasie I b odbyły się zajęcia pt. Akcesoria zawodowe. Uczniowie dowiedzieli się jakimi przedmiotami i atrybutami posługują się przedstawiciele różnych zawodów przy wykonywaniu swojej pracy.
Aneta Makowska
ZAJĘCIA Z PREORIENTACJI ZAWODOWEJ W PRZEDSZKOLU
Dnia 29.04.2021 w ramach zajęć z preorientacji zawodowej w grupie pięciolatków odbyły się zajęcia pt. „Atrybuty zawodowe”.
Dzieci dowiedziały się jakimi przedmiotami i atrybutami posługują się przedstawiciele różnych zawodów przy wykonywaniu swojej pracy. A następnie ułożyły puzzle z pociętych kawałków papieru dotyczące poznanych zawodów.
Aneta Makowska
ZAJĘCIA Z PREORIENTACJI ZAWODOWEJ W PRZEDSZKOLU
Dnia 25.03.2021 w ramach zajęć z preorientacji zawodowej w najstarszej grupie przedszkolnej odbyły się zajęcia pt. Zawody w moim najbliższym otoczeniu.
Dzieci dowiedziały się jakimi przedmiotami i atrybutami posługują się przedstawiciele różnych zawodów przy wykonywaniu swojej pracy. A następnie ułożyły puzzle z pociętych kawałków papieru dotyczące poznanych zawodów.
Aneta Makowska
KONKURS PLASTYCZNY "KIM BĘDĘ JAK DOROSNĘ"
W lutym uczniowie klas 1-3 mieli możliwość udziału w konkursie pt. „Kim będę gdy dorosnę”. Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowań światem społecznym i pracą zawodową ludzi różnych środowisk oraz kształtowanie wyobraźni dzieci dotyczącej przyszłości zawodowej.
- Miejsce Kornelia Ilnicka z klasy 1b
- Oliwia Kiziuk z klasy 1b
- Oliwia Auguścik z klasy 1b
Wyróżnienie otrzymali: Michał Skotarczak z klasy 1b, Aleksandra Olkowicz z klasy 3a, Oliwia Krzosek z klasy 2c
Gratulujemy zwycięzcom.
Dziękujemy uczestnikom za wykonanie pięknych prac.
Dnia 11.03.2021 w ramach zajęć z orientacji zawodowej w klasie I c odbyły się zajęcia pt. Akcesoria zawodowe. Uczniowie dowiedzieli się jakimi przedmiotami i atrybutami posługują się przedstawiciele różnych zawodów przy wykonywaniu swojej pracy. A następnie ułożyli puzzle z pociętych kawałków papieru.
Aneta Makowska
Dnia 09.03.2021 w ramach zajęć z orientacji zawodowej w klasie III b odbyły się zajęcia pt. Gra – Czym się zajmuje? Uczniowie w grupach mieli za zadanie przyporządkować nazwy profesji do ich opisów. Wygrała ta grupa, która zrobiła to najszybciej. Kolejnym zadaniem było podporządkowanie narzędzi pracy do przedstawiciela zawodu.
Aneta Makowska
Dnia 04.03.2021 w ramach zajęć z orientacji zawodowej w klasie I a odbyły się zajęcia pt. Akcesoria zawodowe. Uczniowie dowiedzieli się jakimi przedmiotami i atrybutami posługują się przedstawiciele różnych zawodów przy wykonywaniu swojej pracy.
KLASY 4-8
Zajęcia z orientacji zawodowej w klasie IV a.
Dnia 14.06. 2021 w ramach zajęć z orientacji zawodowej w klasie IV a, odbyły się zajęcia pt. „Wędrówki po Mieści Zawodów”. Uczniowie zostali zapoznani ze stroną internetową Mapa Karier. Nauczyciel pokazał uczniom Miasto zawodów. Jest to wielka mapa przypominająca grę komputerową. W tym interaktywnym mieście skrywają się przedstawiciele 600 zawodów. Wyjaśnił , że w Mieście zawodów – tak jak w prawdziwym świecie – znajduje się bardzo wiele miejsc/budynków, w których pracują różne osoby. Następnie dzieci zostały poproszone o wymienianie miejsc lub zawodów, w których pracują ich rodzice. Poznały pojęcie pracy oraz jej znaczenie w życiu człowieka.. Ostatnim zadaniem uczniów było stworzenie w formie plakatu własnego Miasta zawodów.
Aneta Makowska
Rekrutacja_co_nalezy_o_niej_wiedziec..pdf
Prezentacja_Szkoly_Ponadpodstawowe_w_Stargardzie.ppt
Zaplanuj_swoja_zawodowa_przyszlosc_z_glowa.pdf
cwiczenie_1kwestionariusz_zainteresowan_zawodowych(2).docx
cwiczenie_3_test_diagnostyka_temperamentu(1).pdf
4_test_czy_znasz_siebie(1).pdf
Prezentacje:
RADZENIE_SOBIE_ZE_STRESEM_prez.pptx