• 1 KOMUNIKAT

- wsparcie dla szkół podstawowych

Nasza Szkoła przystąpiła do rządowego programu Laboratoria Przyszłości.
          Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, których wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
          Program realizuje jeden z postulatów „Polskiego Ładu” i jest finansowany z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych wbudowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.

W ramach Laboratoriów Przyszłości nasza Szkoła otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 185.700,00 zł. Dotychczas wydatkowaliśmy 60% przyznanej kwoty.

Wsparcie finansowe otrzymane przez naszą Szkołę w ramach Laboratoriów Przyszłości pozwoliło na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.
          Dzięki przyznanym środkom możliwy był zakup wyposażenia technicznego oraz pomocy dydaktycznych,

m.in. takich, jak:

dwie drukarki 3D oraz dwa laptopy do jej obsługi,

dwa stoliki meblowe z szafką i pojemnikami na drukarki 3D,

filament do drukarek,

zestaw Forbot do kursu Arduino (w tym moduł z mikrokontrolerem),

stację lutowniczą,

dwa aparaty fotograficzne z wbudowanymi kamerami,

dwa statywy fotograficzne,

gimbal,

bezprzewodowy zestaw audio,

lampy SOFTBOX światła ciągłego,

skaner 3D,

mikrofon pojemnościowy,

dwa zestawy okularów ClassVR,

licencję dostępu do portalu wirtualnych lekcji ClassVR,

4 mikroskopy,

zestaw 6 robotów Robi Python w zestawie z 7 matami,

dwa zestawy klocków edukacyjnych LEGO.

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania zarówno w trakcie obowiązkowych zajęć edukacyjnych np.: chemii, fizyki, matematyki, geografii, przyrody, plastyki, techniki, muzyki, biologii, informatyki, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych oraz kół zainteresowań.