SZKOLNY FACEBOOK

DORADZTWO ZAWODOWE

POJĘCIA W DORADZTWIE ZAWODOWYM

DORADZTWO ZAWODOWE – proces wspierania osób w osiągnięciu lepszego zrozumienia samego siebie w odniesieniu do rodzaju pracy i środowiska pracy, w odniesieniu do wyboru właściwego zawodu, zmiany zatrudnienia oraz właściwego dostosowania zawodowego. Jego celem jest zapoznanie osoby radzącej się z: jej możliwościami i zainteresowaniami, możliwościami zawodowymi na rynku pracy, warunkami ekonomicznymi określonych prac i zawodów, przeciwwskazaniami i szczególnymi wymaganiami z punktu widzenia minimalnego i najlepszego poziomu dostosowania zawodowego, sposobami poszukiwania pracy, sposobami kontaktowania się z pracodawcą.

DORADCA ZAWODOWY – osoba udzielająca pomocy w planowaniu i rozwoju kariery zawodowej, w wyborze odpowiedniego poziomu i kierunku dalszego kształcenia, a także odpowiedniego zawodu i miejsca zatrudnienia, stosując indywidualne i grupowe metody sprzyjające samopoznaniu i nabywaniu wiedzy o świecie zawodów. Współpracuje z pracodawcami w doborze kandydatów do pracy, publicznymi służbami zatrudnienia, innymi instytucjami rynku pracy oraz organizatorami kształcenia i szkolenia zawodowego.

PORADNICTWO ZAWODOWE – działalność polegająca na udzielaniu młodzieży i dorosłym porad i pomocy w znalezieniu pracy, wyborze zawodu lub jego zmianie, a także kierunku kształcenia zawodowego, z uwzględnieniem możliwości psychofizycznych jednostki, jej sytuacji życiowej oraz aktualnych potrzeb rynku pracy. W przypadku młodzieży poradnictwo zawodowe to preorientacja zawodowa, która odbywa się w szkołach oraz poradniach psychologiczno – pedagogicznych.

PREORIENTACJA ZAWODOWA – wstępny etap poradnictwa zawodowego polegający na zaznajamianiu młodzieży: z właściwościami różnych zawodów oraz wymaganiami, jakie trzeba spełniać, aby można było je wykonywać; ze strukturą szkolnictwa zawodowego, rodzajami szkół zawodowych oraz możliwościami nauki zawodu; z aktualnym i perspektywicznym zapotrzebowaniem rynku pracy na poszczególne zawody oraz ich znaczeniem dla gospodarki narodowej; a także na kształtowaniu u młodzieży pozytywnego stosunku do pracy (Kupisiewicz, Kupisiewicz 2009).

ZAWÓD - wewnętrznie spójny system czynności wymagający określonych kwalifikacji, wykonywanych w uregulowany sposób, stanowiący podstawę utrzymania i zapewniający pozycję w społeczeństwie.(po. J. Szczepański).

ZAINTERESOWANIA ZAWODOWE utrzymująca się tendencja do poznawania, obserwowania jakiegoś obszaru rzeczywistości, który wiąże się z odpowiednimi rodzajami pracy zawodowej. Pracę marynarza, kierowcy, lekarza lub lotnika wybierają osoby, które są zainteresowane taką właśnie działalnością. Do odkrycia zainteresowań zawodowych służą odpowiednie kwestionariusze i inwentarze osobowości, na podstawie których można z pewnym prawdopodobieństwem orzekać o zawodach odpowiadających zainteresowaniom badanego uznawanych za atrakcyjne i cieszących się wysokim prestiżem.

PRZYDATNE LINKI W DORADZTWIE ZAWODOWYM

Mapa karier

Tu znajdziesz informacje o 400 zawodach!

www.doradztwo.ore.edu.pl

• programy doradztwa zawodowego (dla dzieci i młodzieży w różnym wieku) i WSDZ,
  • scenariusze zajęć,
  • filmy o zawodach,
  • wyszukiwarka szkół i placówek,
  • rozporządzenia w sprawie doradztwa zawodowego,
  • publikacje,

www.koweziu.edu.pl

• akty prawne dotyczące klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego,
  • publikacje: e-Gazetki o zawodach,
  • informator o zawodach szkolnictwa zawodowego,
  • poradniki metodyczne dla nauczycieli w zakresie doradztwa zawodowego,
  • broszury dla rodziców,
  • klasyfikacja zawodów szkolnictwa zawodowego,
  • opisy obszarów i zawodów,
  • psychotesty.

www.kwalifikacje.gov. pl - ZSK

• informacje o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji,
  • Polska Rama Kwalifikacji,
  • publikacje.

www.cdzdm.pl

• informator o zawodach,
  • nowe zawody,
  • kwestionariusze zainteresowań,
  • testy predyspozycji zawodowych.

PRZEDSZKOLE ORAZ KLAS 1-3

ZAJĘCIA Z PREORIENTACJI ZAWODOWEJ W PRZEDSZKOLU

Dnia 25.03.2021 w ramach zajęć z preorientacji zawodowej w najstarszej grupie przedszkolnej odbyły się zajęcia pt. Zawody w moim najbliższym otoczeniu.

Dzieci dowiedziały  się  jakimi przedmiotami i atrybutami posługują się przedstawiciele różnych zawodów przy wykonywaniu swojej pracy. A następnie ułożyły puzzle z pociętych kawałków papieru dotyczące poznanych zawodów.

Aneta Makowska

KONKURS PLASTYCZNY "KIM BĘDĘ JAK DOROSNĘ"

W lutym  uczniowie klas 1-3 mieli możliwość udziału w  konkursie pt. „Kim będę gdy dorosnę”. Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowań światem społecznym i pracą zawodową ludzi różnych środowisk oraz kształtowanie wyobraźni  dzieci dotyczącej przyszłości zawodowej.

1. Miejsce  Kornelia Ilnicka z klasy 1b
  2. Oliwia Kiziuk  z klasy 1b
  3. Oliwia Auguścik z klasy 1b

Wyróżnienie otrzymali: Michał  Skotarczak z klasy 1b, Aleksandra Olkowicz z klasy 3a, Oliwia Krzosek z klasy 2c

Gratulujemy zwycięzcom.

Dziękujemy uczestnikom za wykonanie pięknych prac.

Dnia 11.03.2021 w ramach zajęć z orientacji zawodowej w klasie I c odbyły się zajęcia pt. Akcesoria zawodowe. Uczniowie dowiedzieli  się jakimi przedmiotami i atrybutami posługują się przedstawiciele różnych zawodów przy wykonywaniu swojej pracy. A następnie ułożyli puzzle z pociętych kawałków papieru.

Aneta Makowska

Dnia 09.03.2021 w ramach zajęć z orientacji zawodowej w klasie III b odbyły się zajęcia  pt.   Gra – Czym się zajmuje? Uczniowie w grupach mieli za zadanie przyporządkować nazwy profesji do ich opisów. Wygrała  ta grupa, która zrobiła to najszybciej. Kolejnym zadaniem było podporządkowanie narzędzi pracy do przedstawiciela zawodu.

Aneta Makowska

Dnia 04.03.2021 w ramach zajęć z orientacji zawodowej w klasie I a odbyły się zajęcia pt. Akcesoria zawodowe. Uczniowie dowiedzieli  się jakimi przedmiotami i atrybutami posługują się przedstawiciele różnych zawodów przy wykonywaniu swojej pracy.

KLASY 4-8

Zaplanuj_swoja_zawodowa_przyszlosc_z_glowa.pdf