Porady
Zalecenia do pracy w domu:
Rodzice powinni pamiętać o tym, że terapia logopedyczna ma miejsce nie tylko podczas zajęć logopedycznych, a jej skuteczność ściśle uzależniona jest od współpracy rodziców z logopedą. I tylko wówczas, gdy współpraca ta ma rzeczywiście miejsce - terapia przynosi rezultaty.
Regularne kontynuowanie ćwiczeń zaleconych przez logopedę powoduje utrwalenie i rozwój umiejętności, które dziecko nabyło podczas pracy w gabinecie z logopedą.
W terapii logopedycznej bardzo ważna jest etapowość we wprowadzaniu nowego materiału językowego. To logopeda decyduje o tym, czy i w jaki sposób rozszerzać zakres ćwiczeń do pracy w domu z dzieckiem. Każde dziecko jest inne i podobna pozornie wada wymowy nie jest wyznacznikiem takiej samej pracy logopedy i nie determinuje podobnego czasu trwania terapii.
Oto kilka wskazówek jak motywować dziecko do ćwiczeń:
Rodzicu:
- Ustal razem z dzieckiem czas na ćwiczenia logopedyczne (np. raz po obiedzie, raz przed dobranocką, raz przed myciem zębów). Postaraj się, by w miarę możliwości była to stała pora dnia.
- Bądź cierpliwy i wyrozumiały. Nie należy tracić motywacji do pracy z dzieckiem, lecz stale je mobilizować. Pamiętajmy, że nasza postawa jest przykładem dla dziecka, uczy je wytrzymałości, systematyczności. Daj dziecku czas, gdyż każda nowa umiejętność potrzebuje czasu, aby się rozwinąć i utrwalić. Systematyczna praca i wytrwałość pozwolą osiągnąć cel jakim jest poprawna wymowa i sprawna komunikacja.
- Wykorzystuj każdą naturalną sytuację, aby utrwalać prawidłową wymowę np. podczas spaceru, zabawy, rozmowy.
- Zadbaj o własną prawidłową wymowę. Pamiętaj, że to przede wszystkim TY jako rodzic dostarczasz dziecku wzorców w komunikacji językowej.
- Chwal dziecko za każdy nawet najmniejszy sukces w pracy: „brawo”, „świetnie ci poszło”, „mówisz co raz wyraźniej”, „pięknie”, „znakomicie”, „udało się”, „dobrze sobie radzisz”.
Przykładowe gry i zabawy stymulujące rozwój kompetencji językowych:
Historyjki obrazkowe:
- seria „Opowiem Ci, mamo…”, wyd. Alexander,
- seria „Misiowe przygody”, wyd. adamigo
- „Historyjki obrazkowe z humorem”, wyd. Harmonia.
Zagadki:
- Seria „Zagadki Smoka Obiboka”, wyd. Granna;
- „Róża czy pokrzywa?”, wyd. adamigo;
Gry i quizy:
- Ostrowska – Warzecha Anna, Warzecha Marek ,„Igraszki językowe” (wiek graczy 10 lat+), wyd. Trefl;
- Seria „Kości opowieści” („Story Cubes”), wyd. Rebel