DLA RODZICÓW
Drodzy Rodzice,
w związku z ogłoszeniem stanu epidemii, od 25 marca 2020 rozpoczynamy obowiązkowe zdalne nauczanie, które potrwa do 10 kwietnia (z możliwością przedłużenia)
Zasady współdziałania:
- Podstawowym narzędziem kontaktu nauczyciela z rodzicami i uczniami jest e-dziennik Librus. Nauczyciel może ustalić dodatkowe źródła komunikacji elektronicznej zapewniające wymianę informacji.
- Nauczyciele mają swobodę w doborze środka i metody nauczania, biorąc pod uwagę specyfikę przedmiotu.
- Nauczyciele przesyłają uczniom- kl. 4-8, rodzicom – kl. 1-3 informacje dotyczące sposobu realizacji w dniu poprzedzającym lekcje z danego przedmiotu – w wiadomościach w Librusie najpóźniej do godz.18.00
- Z dniem 25 marca nauczyciele będą realizowali kolejne zagadnienia z podstawy programowej i uzyskują prawo oceniania postępów dzieci.
- Uczniowie maja obowiązek codziennie odbierać wiadomości i wykonywać zadania.
- Potwierdzeniem obecności ucznia jest odczytanie wiadomości od nauczyciela do godz.18:00 dnia w którym odbywa się dana lekcja.
- Nauczyciele będą korzystać z różnorodnych platform, stron internetowych, testów online - by urozmaicić prace Państwa dzieci w domu, a także móc zweryfikować ich wiedzę.
- Plan lekcji ma na celu pomóc Państwa dzieciom w zorganizowaniu sobie samodzielnej pracy w domu, zorganizować im dzień, podzielić obowiązki, jednocześnie nie obciążając dziecka. Plan lekcji będzie również dostępny na stronie internetowej szkoły.
- Obecnie zajęcia dydaktyczne odbywają się na podstawie planu lekcji i materiałów umieszczonych na platformie MEN, gov. pl.
Od dnia od 30.03.2020 r obowiązuje nowy plan lekcji .
NOWY PLAN ZOSTANIE PRZESŁANY PAŃSTWU W DNIU 26.03.2020 R. PRZEZ WYCHOWAWCÓW.
Drodzy Rodzice,
Nie jest to łatwy czas dla nas wszystkich. Niemniej jednak wspólnie musimy podołać tej sytuacji.
Państwa dzieci obecnie naukę będą kontynuowały poprzez ustalony
z nauczycielami sposób, ale ważne jest, aby uczyły się podanych treści, odrabiały zadania domowe, bo będą za to oceniane. Zdajemy sobie
sprawę, że w domu nie jest łatwo zmotywować dziecko do nauki, kiedy
dostępnych jest tyle innych ciekawych dla dziecka bodźców.
Poniżej przedstawiam Państwu wskazówki, podpowiedzi jak pomóc
sobie i namówić dziecko do pracy, jak stworzyć warunki do tej pracy i nauki.Przedstawiam też informację dla ucznia, jakie stworzyć ma sobie warunki do pracy w domu.
Proszę śledzić stronę internetową szkoły, zakładkę dla rodziców i uczniów.
Powodzenia i wytrwałości w działaniach,
Pedagog
Wioleta Sawicka
Jak stworzyć dziecku idealne warunki do nauki?
Często rodzice nie zdają sobie sprawy jak ważne jest by stworzyć dziecku dobre warunki do nauki w domu. Zachęcam do przeczytania poniższego tekstu
i sprawdzenia czy robimy wszystko tak jak należy czy może warto coś zmienić.Dobrze jest nauczyć dziecko pracy w odpowiednim rytmie. Dobrym pomysłem jest określenie planu dnia, w tym czasu na naukę i wypoczynek. Dziecko musi uczyć się systematyczności, dlatego przyzwyczajaj je, że lekcje należy odrabiać regularnie, codziennie. W sobie wyrób nawyk sprawdzania co dziecko ma zadane każdego dnia.
Ważne, by dziecko miało poczucie, że jest przy nim wspierający je dorosły
i w razie potrzeby poświęci mu 100 % swojej uwagi.Ustalcie też plan na weekend. W jaki dzień dziecko odrabia lekcje – czy jest to sobota przed południem czy inny dzień.
Dziecko powinno mieć odpowiednie warunki do nauki.
- Zanim zasiądzie do zeszytów, warto zadbać, by nic go nie rozpraszało: wyłączyć telewizor, radio, zamknąć drzwi do pokoju, sprawdzić czy nie dochodzą z innych pomieszczeń np. odgłosy świetnie bawiącego się rodzeństwa. Im mniej będzie dookoła rozpraszających bodźców, tym lepiej. Pamiętaj w pomieszczeniu w którym dziecko się uczy powinna panować CISZA.
- Zadbaj by dziecko miało swój kącik do nauki, najlepiej z własnym biurkiem i krzesłem przystosowanym do wzrostu dziecka.
- Ważne jest też by światło padało z lewej strony gdy dziecko jest praworęczne a z prawej gdy dziecko jest leworęczne.
- Oświetlenie elektryczne nie może być zbyt słabe, nie może też być zbyt jaskrawe.
- Na biurku powinien panować porządek, znajdować się na nim powinny tylko rzeczy aktualnie potrzebne do odrobienia pracy domowej.
- W pokoju nie może być duszno ani zbyt gorąco, optymalna temperatura.
- Nie spodziewaj się, że dziecko będzie odrabiać pracę domową dwie godziny bez przerwy. Gdy się zmęczy nauką, jego koncentracja osłabnie. Dlatego najlepiej jest, by robiło w czasie uczenia krótkie 10-15-minutowe przerwy np. na zrobienie herbaty czy inną mało absorbującą aktywność – pamiętaj nie może to być nic od czego będzie je trudno oderwać.
- Jeśli dziecko odrabia pracę domową, nie przeszkadzaj mu. Nie pozwól też, by robiło to rodzeństwo.
- Na atmosferę do nauki wpływa ilość książek w domu oraz nastawienie rodziców do szkoły i edukacji. Im bardziej RODZICE wspierają dziecko w nauce, tym lepsza jest atmosfera do uczenia się.
- Bądź gotowy do pomocy, jeśli dziecko cię potrzebuje. Nie naciskaj jednak, jeśli o to nie prosi. Czasem lepiej je zostawić, by rozwiązało problem samo. Nie jest jednak dobrze, jak dziecko ma poczucie że jest
ze swoimi szkolnymi problemami samo.
- Gdy dziecko odrabia lekcje, dyskretnie sprawdzaj, czy rzeczywiście się uczy.
- W młodszych klasach sprawdzaj czy dziecko odrobiło wszystko co było zadane, sprawdź też czy zadania wykonane są prawidłowo. Miej jednak świadomość, że w życiu każdego rodzica przychodzi czas, że musi pozwolić dziecku podejmować pewne decyzje samodzielnie, a na pewno pozwolić mu samodzielnie się uczyć i ponosić konsekwencje swoich wyborów.
- Nigdy nie zapominajmy o jeszcze jednym potężnym narzędziu. Pochwała za odrobione lekcje skutecznie dodaje dziecku skrzydeł.
Opracowano na podstawie artykułu Aleksandry Nowakowskiej „Jak skutecznie pomóc dziecku odrabiać lekcje” oraz książki Artura Kołakowskiego i Agnieszki Pisuli „Sposób na trudne dziecko”.
Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu -
informacje dla uczniów i rodziców.
Korzystanie z komputera i Internetu wspaniale wspomaga Waszą naukę i może być świetną formą rozrywki, pod warunkiem jednak, że będziecie korzystać z sieci rozważnie i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.
Na stronie Dziecko w sieci opublikowane zostały zasady bezpiecznego poruszania się w sieci. Przeczytaj je i zawsze ich przestrzegaj!
Pamiętaj!
1. Nigdy nie podawaj w Internecie swojego prawdziwego imienia i nazwiska. Posługuj się nickiem, czyli pseudonimem, internetową ksywką.
2. Nigdy nie podawaj osobom poznanym w Internecie swojego adresu domowego, numeru telefonu i innych tego typu informacji. Nie możesz mieć pewności, z kim naprawdę rozmawiasz!
3. Nigdy nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiesz, do kogo naprawdę trafią.
4. Jeżeli wiadomość, którą otrzymałeś jest wulgarna lub niepokojąca, nie odpowiadaj na nią. Pokaż ją swoim rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
5. Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w Internecie. Ktoś, kto podaje się za twojego rówieśnika w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec ciebie złe zamiary.
6. Kiedy coś lub ktoś w Internecie cię przestraszy, koniecznie powiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
7. Internet to skarbnica wiedzy, ale pamiętaj, że nie wszystkie informacje, które w nim znajdziesz muszą być prawdziwe! Staraj się zawsze sprawdzić wiarygodność informacji.
8. Szanuj innych użytkowników Internetu. Traktuj ich tak, jak chcesz, żeby oni traktowali Ciebie.
9. Szanuj prawo własności w Sieci. Jeżeli posługujesz się materiałami znalezionymi w Internecie, zawsze podawaj źródło ich pochodzenia.
10. Spotkania z osobami poznanymi w Internecie mogą być niebezpieczne! Jeżeli planujesz spotkanie z internetowym znajomym pamiętaj, aby zawsze skonsultować to z rodzicami. Na spotkania umawiaj się tylko w miejscach publicznych i idź na nie w towarzystwie rodziców lub innej zaufanej dorosłej osoby.
11. Uważaj na e-maile otrzymane od nieznanych Ci osób. Nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników i nie korzystaj z linków przesłanych przez obcą osobę! Mogą na przykład zawierać wirusy. Najlepiej od razu kasuj maile od nieznajomych.
12. Pamiętaj, że hasła są tajne i nie powinno się ich podawać nikomu. Dbaj o swoje hasło, jak o największą tajemnicę. Jeżeli musisz w Internecie wybrać jakieś hasło, pamiętaj, żeby nie było ono łatwe do odgadnięcia i strzeż go jak oka w głowie.
13. Nie spędzaj całego wolnego czasu przy komputerze. Ustal sobie jakiś limit czasu, który poświęcasz komputerowi i staraj się go nie przekraczać.
14. Jeżeli prowadzisz w Internecie stronę lub bloga, pamiętaj, że mają do niej dostęp również osoby o złych zamiarach. Nigdy nie podawaj na swojej stronie adresu domowego, numeru telefonu, informacji o rodzicach, itp. Bez zgody rodziców nie publikuj też na niej zdjęć swoich, rodziny ani nikogo innego, kto nie wyrazi na to zgody.
15. Rozmawiaj z rodzicami o Internecie. Informuj ich o wszystkich stronach, które Cię niepokoją. Pokazuj im również strony, które Cię interesują i które często odwiedzasz.
16. Jeżeli twoi rodzice nie potrafią korzystać z Internetu, zostań ich nauczycielem. Pokaż im, jak proste jest serfowanie po Sieci. Zaproś ich na Twoje ulubione strony, pokaż im jak szukać w Internecie informacji.
17. Jeżeli chcesz coś kupić w Internecie, zawsze skonsultuj to z rodzicami. Nigdy nie podawaj numeru karty kredytowej i nie wypełniaj internetowych formularzy bez wiedzy i zgody rodziców.
18. W Sieci krąży coraz więcej wirusów, które mogą uszkodzić komputer. Dlatego koniecznie zainstaluj oprogramowanie antywirusowe. Porozmawiaj o tym z rodzicami i wspólnie wybierzcie, a następnie zainstalujcie odpowiedni program.
Źródło: www.dzieckowsieci.pl