GRUPA ŻÓŁTA

Porady

Zalecenia do pracy w domu:

Rodzice powinni pamiętać o tym, że terapia logopedyczna ma miejsce nie tylko podczas zajęć logopedycznych, a jej skuteczność ściśle uzależniona jest od współpracy rodziców z logopedą. I tylko wówczas, gdy współpraca ta ma rzeczywiście miejsce - terapia przynosi rezultaty.

Regularne kontynuowanie ćwiczeń zaleconych przez logopedę powoduje utrwalenie i rozwój umiejętności, które dziecko nabyło podczas pracy w gabinecie z logopedą.

W terapii logopedycznej bardzo ważna jest etapowość we wprowadzaniu nowego materiału językowego. To logopeda decyduje o tym, czy i w jaki sposób rozszerzać zakres ćwiczeń do pracy w domu z dzieckiem. Każde dziecko jest inne i podobna pozornie wada wymowy nie jest wyznacznikiem takiej samej pracy logopedy i nie determinuje podobnego czasu trwania terapii.

Oto kilka wskazówek jak motywować dziecko do ćwiczeń:

Rodzicu:

• Ustal razem z dzieckiem czas na ćwiczenia logopedyczne (np. raz po obiedzie, raz przed dobranocką, raz przed myciem zębów). Postaraj się, by w miarę możliwości była to stała pora dnia.
  • Bądź cierpliwy i wyrozumiały. Nie należy tracić motywacji do pracy z dzieckiem, lecz stale je mobilizować. Pamiętajmy, że nasza postawa jest przykładem dla dziecka, uczy je wytrzymałości, systematyczności. Daj dziecku czas, gdyż każda nowa umiejętność potrzebuje czasu, aby się rozwinąć i utrwalić. Systematyczna praca i wytrwałość pozwolą osiągnąć cel jakim jest poprawna wymowa i sprawna komunikacja.
  • Wykorzystuj każdą naturalną sytuację, aby utrwalać prawidłową wymowę np. podczas spaceru, zabawy, rozmowy.
  • Zadbaj o własną prawidłową wymowę. Pamiętaj, że to przede wszystkim TY jako rodzic dostarczasz dziecku wzorców w komunikacji językowej.
  • Chwal dziecko za każdy nawet najmniejszy sukces w pracy: „brawo”, „świetnie ci poszło”, „mówisz co raz wyraźniej”, „pięknie”, „znakomicie”, „udało się”, „dobrze sobie radzisz”.

Przykładowe gry i zabawy stymulujące rozwój kompetencji językowych:

Historyjki obrazkowe:

• seria „Opowiem Ci, mamo…”, wyd. Alexander,
  • seria „Misiowe przygody”, wyd. adamigo
  • „Historyjki obrazkowe z humorem”, wyd. Harmonia.

Zagadki:

• Seria „Zagadki Smoka Obiboka”, wyd. Granna;
  • „Róża czy pokrzywa?”, wyd. adamigo;

Gry i quizy:

• Ostrowska – Warzecha Anna, Warzecha Marek ,„Igraszki językowe” (wiek graczy 10 lat+), wyd. Trefl;
  • Seria „Kości opowieści” („Story Cubes”), wyd. Rebel