W tym tygodniu w szkole upamiętnialiśmy powstanie w getcie warszawskim. Każda grupa wiekowa nieco inaczej uczciła rocznicę.
Jak dbać o pamięć? Na to pytanie poszukiwali odpowiedzi uczniowie klas pierwszych i drugich. Najmłodsi wysłuchali opowiadania Zofii Staneckiej Pamięć drobinek. Historia Maślaka stała się podstawą do rozważań o odwadze, trosce o innych, potrzebie zachowania pamięci historycznej. Uczniowie wykonali prace plastyczne pt. żonkil.
Trzecioklasiści na zajęciach z wychowawcami dowiedzieli się, jak wojna wpłynęła na życie warszawskich Żydów. Czym było getto? Jak się żyło w jego murach? Udzielaniu odpowiedzi na pytania pomogło wysłuchanie opowiadania Historia pewnej ulicy autorstwa Justyny Bednarek. Uczniowie zwrócili uwagę na to, jak trudne dzieciństwo miały dzieci, którym przyszło żyć w latach ciężkiej okupacji hitlerowskiej i jak ważna jest przyjaźń. Zajęcia zwieńczyły rysunki żonkili.
W klasach 4 – 6 na lekcjach języka polskiego i godzinach wychowawczych uczniowie podejmowali temat, analizując nieco trudniejsze zagadnienia. Inspiracją do rozważań był film Będę pisać, w którym opowiedziana została historia fikcyjnych bohaterów - Natana i Zosi. Uczestnicy zajęć po obejrzeniu animacji snuli refleksje o relacjach międzyludzkich w trudnych czasach i sile przyjaźni. Klasy szóste na technice wykonywały papierowe żonkile.
Najtrudniejsze rozmowy prowadzili ósmoklasiści. Muranów – dzielnica północna. Ten film przybliżył im historię polskich Żydów osiedlających się w Warszawie już w XVIII wieku. Jakim językiem posługiwali się Żydzi aszkenazyjscy? Jak wyglądało życie tej społeczności przed wybuchem wojny, w czasie wojny i w Polsce powojennej? I w końcu najsmutniejsze pytania - Jak przebiegała Wielka Akcja Likwidacji getta i dlaczego żydowscy powstańcy podjęli decyzję o śmierci z bronią w ręku? Uczniowie podsumowali zajęcia rozmową o wartościach aktualnych również dzisiaj. Przyjaźń, altruizm, wzajemna pomoc, empatia, rozumienie potrzeb innych ludzi, walka z nienawiścią – to uniwersalne wartości, o których musi pamiętać każde pokolenie.
Na zajęciach wykorzystano słuchowiska, filmy i materiały przygotowane przez muzeum Historii Żydów Polskich Polin opracowane w ramach akcji Żonkile.